AKTUALNOŚCI

Najpiękniejsza część wschodniej Polski – Wyżyna Lubelska, Podlasie i Roztocze

Dodano: 22.09.2021, 06:13

Zapraszamy Państwa do odwiedzin i poznania stolicy województwa Lubelskiego – Lublina – miasta o bogatej historii, wspaniałych zabytków – miasta, w którym europejskie idee unijne zaowocowały już przed ponad czterema wiekami, gdy zawarto tu 1 lipca 1569 roku Unię Polsko-Litewską, na zamku wówczas królewskim.

Lublin
Roztocze

Proponuję również podróż po malowniczej Ziemi Lubelskiej – najpiękniejszej części wschodniej Polski – Wyżyny Lubelskiej, Podlasia i Roztocza. Podróż po krainie lasów sosnowych, liściastych borów, jezior z piaszczystymi plażami, rzekami i niezwykłej urody wzgórzach, dolinach i wąwozach lessowych. Podróż po regionie, na którym oprócz wspaniałych krajobrazów i ciekawej historii, kultury i tradycji, znajdują się romantyczne ruiny zamków, m.in: w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Krupem oraz malowniczo położone dawne rezydencje magnackie, wznoszone m. in. przez sławne rody Czartoryskich, Potockich czy Zamoyskich.

Kazimierz Dolny

KAZIMIERZ DOLNY – miasto położone nad Wisłą, na wzgórzach Płaskowyżu Nałęczowskiego u ujścia potoku Grodarz. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które łączy piękno krajobrazu z cennymi zabytkami architektury. Centrum miasta stanowi rynek z pięknymi kamieniczkami – dwie szczególnie cenne – Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów z 1615 roku, z podcieniami, attykami i bogatą renesansową dekoracja fasad. W pobliżu rynku jest też kilka renesansowych kamienic, w tym najpiękniejsza Kamienica Celejowska z początku XVII wieku mieszcząca Muzeum Nadwiślańskie. Cennymi zabytkami są także: renesansowy kościół parafialny z XIV-XVI wieku, kościół Reformatów z końca XVI wieku-  w nim najstarsze organy w Polsce z 1620 roku.  Powyżej kościoła stoją ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku i kamienna baszta oraz Górę Trzech Krzyży z krzyżami upamiętniającymi zarazę w 1708 roku. Z innych zabytków na uwagę zasługują dawne renesansowe spichlerze z końca XVI i początku XVII wieku, mieszczące Muzeum Przyrodnicze, kościół pw. św. Anny z XVII wieku oraz dawna synagoga z 2. połowy XVIII wieku, w której umieszczono Muzeum Judaików.

Janowiec nad Wisłą

JANOWIEC – wieś, dawniej miasto, położone nad Wisłą, wzmiankowane w 1325 roku pod nazwą Syrokomla. Na wysokiej skarpie wznoszą się imponujące ruiny zamku Firlejów. Pierwszy zamek powstał tu przed 1537 rokiem z fundacji Piotra Firleja herbu Lewart. Przebudowany w stylu renesansowym przez architekta Santi Gucciego, następnie przez Tylmana z Gameren, otrzymał formę barokową. Zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego w 1656 roku, nigdy nie został odbudowany. W latach swojej świetności w zamku było 98 pokoi i 7 wielkich sal, dwa dziedzińce, kaplica oraz pałac z krużgankami. Opuszczony w 1803 roku popadał w ruinę. Do 1975 roku był w rękach prywatnych. Obecnie  jest siedzibą  Muzeum Nadwiślańskiego.

KRUPE – wieś położona na skraju Pagórów Chełmskich, pośród kompleksów stawów rybnych. Znajduje się tu  ruina późnobarokowego zamku z końca XVI wieku. Dawniej, była to wspaniała, silnie obwarowana budowla, wzniesiona przez arianina Pawła Orzechowskiego. Budowla składała się z dwóch części, tj. zamku właściwego oraz przyległego do niego przedzamcza tworząc z nim zamknięty obwód warowny, otoczony fosą. Zamek został zniszczony podczas najazdu Kozaków pod wodzą Bohdana Chmielnickiego w 1648 roku. Na fasadzie południowej zachowało się sgrafitto z motywami roślinnymi, a z obwodu warownegpo  fragment sześciobocznej bastei z elementami przylegających do niego kurtyn.  W murach zachowały się też liczne strzelnice kluczowe i szczelinowe.

PAŁAC CZARTORYSKICH

LUBLIN – miasto, od 1474 roku stolica województwa lubelskiego, położone na lessowych wzgórzach, nad rzeką Bystrzycą. W centrum miasta, znajduje się pałac wzniesiony w 1638 roku według projektu flamandzkiego architekta Tylmana z Gameren dla Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Budynek odziedziczył jego syn, marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski, a następnie jego córka Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska. Z jej inicjatywy w latach 1725-1728 dokonano przebudowy pałacu według projektu Franciszka Antoniego Mayera z Moraw. Po zakończeniu prac, pałac przeszedł na własność Czartoryskich poprzez małżeństwo Marii Zofii z Sieniawskich z wojewodą ruskim Augustem Czartoryskim herbu Pogoń Litewska. W 1812 roku właścicielami rezydencji stali się ich spadkobiercy – Adam Kazimierz i Izabella z Flemingów Czartoryscy. Na przestrzeni lat, po licznych przebudowach i zniszczeniach wojennych nie zachowało się pierwotne wyposażenie wnętrz. Zachowały się jedynie alkierze z zaokrąglonymi narożami i kamienny portal z łacińskim napisem: SOCIETAS SCIENTIARUM  LUBLINENSIS oraz kasetonowy sufit w sali reprezentacyjnej.             

Świątynia Sybilli w Puławach

PUŁAWY – miasto położone na Płaskowyżu Nałęczowskim, nad rzeką Wisłą. Znajduje się tu pałac, usytuowany na szczycie wysokiej skarpy, wokół którego rozciągały się barokowe, regularne ogrody. Został on zbudowany w latach  1671-1676 dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, marszałka wielkiego koronnego, według projektu holenderskiego architekta Tylmana z Gameren, w stylu włoskim. Spalony przez Szwedów w 1705 roku został odbudowany przez Elżbietę z Lubomirskich Sieniawską na rokokową rezydencję.  Zniszczony w 1794 roku pałac został odbudowany i rozbudowany, według projektu architekta Czartoryskich – Piotra Christiana Aignera. Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły centrum życia politycznego, kulturalnego i literackiego. Nowi właścicieli rezydencji sprowadzili na dwór puławski najwybitniejszych artystów – Jana Piotra Norblina, literatów – Juliana Ursyna Niemcewicza i architektów ogrodów – Jakuba Sawa´e. Do dziś, w parku angielskim – jednym z najwspanialszych w regionie – zachowały się zabytkowe obiekty: Dom Gotycki z 1809 roku – miejsce pierwszego muzeum w Polsce, mieszczace cenne zbiory  Czartoryskich, m. in.: „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i „Portret młodzieńca” Rafaela; Świątynia Sybilli z lat 1798-1801, zbudowana na wzór świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem, mieściła pamiątki po sławnych Polakach; Domek Chiński oraz klasycystyczny Pałacyk Marynki z 1794 roku, wzniesiony dla księżnej Marii Wirtemberskiej. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Czartoryskich.

POTOCKICH

LUBLIN – W centrum miasta, w 1719 roku, budowę swej siedziby rozpoczął starosta grabowiecki – Jerzy Potocki herbu Pilawa (Srebrna). Barokowy pałac został wzniesiony na planie podkowy, z dziedzińcem od frontu i ogrodem w stylu włoskim od północy. W 1747 roku nieruchomość ta przeszła na własność syna Jerzego – Eustachego Potockiego, posła na sejm. Pełniąc funkcję marszałka Trybunału Głównego Koronnego, przeprowadził on gruntowny remont pałacu. Wkrótce, budynek stracił na znaczeniu, kiedy Potoccy wznieśli nową rezydencję w Radzyniu Podlaskim, a lubelski pałac wynajmowali szlachcie przyjeżdżającej do Lublina na sądy trybunalskie. W 1790 roku syn  Eustachego – Jan Nepomucen Potocki, przekazał pałac na Skarb Państwa z przeznaczeniem dla wojska. Był on też siedzibą sądów ziemskich. W końcu XVIII wieku austriackie władze miasta urządziły w nim koszary kawalerii narodowej.  Po generalnym remoncie budynku, obiekt pełnił rolę więzienia i siedzib różnych instytucji. Do naszych czasów, nie zachowały się prawie żadne elementy architektoniczne budowli świadczące o dawnej jego świetności, jedynie w części parteru i piwnic widoczne są jeszcze sklepienia kolebkowe i krzyżowe, w ścianach dawnej sali balowej – dwie półkolumny, a na elewacji dekoracje w postaci tympanonów wieńczące szczytowe ściany oficyn oraz attyki ponad nimi.

Radzyń Podlaski

RADZYŃ PODLASKI – miasto, dawniej nazywane Kozirynek, położone na Podlasiu, nad rzeką Białką. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest pałac, zwany Wersalem Północy. Wzniesiony został w 1686 roku dla Stanisława Antoniego Szczuki, podkanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1740-1759 pałac został całkowicie przebudowany według projektu Jakuba Fontany dla Eustachego Potockiego, generała artylerii litewskiej. W wyniku przebudowany powstała jedna z najpiękniejszych rezydencji rokokowych w Polsce, składająca się z budynku głównego i dwóch skrzydeł bocznych, ozdobiona bogatą dekoracją rzeźbiarską z herbami: Pilawa Potockich (Srebrna) i Brochwicz – żony Eustachego – Marii z Kątskich.  Rezydencję otacza park angielski z pomnikowymi drzewami, a w nim jedna z najpiękniejszych w Polsce rokokowa oranżeria, autorstwa Jakuba Fontany z rzeźbami przedstawiającymi rydwan Apollina wyjeżdżający na niebiański firmament. W pobliżu znajduje się kościół pw. Świętej Trójcy z 1641 roku o cechach renesansu lubelskiego i pomnik urodzonego w Radzyniu – Karola Józefa Lipińskiego (1790-1861) – wybitnego kompozytora i skrzypka.

ZAMOYSKICH

JABŁOŃ  –  wieś, położona na Równinie Parczewskiej. Dawniej wieś królewska, potem własność Firlejów, następnie Józefa hr Scipo del Campo – marszałka nadwornego litewskiego. Kolejni właściciele Zamoyscy, w latach 1904-1905 – na miejscu dawnego – zbudowali nowy pałac z fundacji Tomasza Zamoyskiego, według projektu architekta wiedeńskiego Ferdynanda Fellnera, w stylu neogotyku angielskiego. Była to wówczas jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Pałac otaczał park krajobrazowy – zachowany do dziś – założony według projektu Franciszka Szaniora, ze starodrzewiem i pomnikowymi drzewami. Park przecina kanał Wieprz-Krzna. Wzachodniej oficynie pałacu  mieści się Muzeum Augusta Zamoyskiego (1893-1970), znakomitego rzeźbiarza, natomiast w oficynie wschodniej –  Poleska Izba Regionalna.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

KOZŁÓWKA  – wieś położona na tzw. Małym Mazowszu. Znajduje się tu zespół pałacowoparkowy, w którym mieści się Muzeum Zamoyskich.  Pierwotny pałac został wzniesiony w latach 1735-1742, przez architekta Józefa II Fontanę przy udziale architekta Jakuba Fontany.  W 1799 roku majątek kozłowiecki zakupił Aleksander August Zamoyski i pozostawał w rękach tej rodziny do 1944 roku. W ciągu tych lat, pałac zmieniał swój wygląd, m. in. przez rozbudowę w latach 1879-1908. Wówczas, do późnobarokowego budynku, dobudowano wieże, tarasy, portyk i schody od strony w elewacji wschodniej.  Wewnątrz pałacu zachowało się prawie kompletne wyposażenie z przełomu wieków. Dziś jest to imponujące muzeum wypełnione dziełami sztuki, wśród których jest wiele portretów rodziny Zamoyskich i bogaty zbiór obrazów, w przeważającej części kopii malarstwa europejskiego. Obok pałacu, wznosi się kaplica wzorowana na wersalskiej, z kopią florenckiego nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Muzeum otrzymało medal w konkursie „Europa Nostra” za 1997 rok. Jest to prestiżowe wyróżnienie europejskie za osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.

Zamość

ZAMOŚĆ – nazywany Padwą Północy, jest jednym z najcenniejszych zespołów urbanistycznych w Polsce i najlepiej zachowane renesansowe miasto w Polsce, położone na Padole Zamojskim nad rzeką Łabuńką. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, wybitny mąż stanu, polityk, prorektor uczonych i artystów. Autorem planu Zamościa oraz jego budowli – pałacu, arsenału, kolegiaty, akademii, ratusza, domów mieszczan, bram miejskich i fortyfikacji bastionowych – był nadworny architekt kanclerza – pochodzący z Padwy – Bernardo Morando. Najbardziej wartościowymi zabytkami miasta są Rynek Wielki z towarzyszącymi mu rynkami Solnym i Wodnym, ratuszem i podcieniowymi kamieniczkami również katedra (dawną kolegiatą) pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, o cechach północnowłoskiego renesansu. Stare Miasto w Zamościu od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury „UNESCO” jak też jest Narodowym Pomnikiem Historii, uznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW LUBELSKI – założony  na wzór Zamościa, w 1590 roku przez Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego. Autorem projektu był włoski architekt Bernardo Morando Renesansowy plan miasta jest dziś znacznie zatarty, pozostały jedynie ślady wałów i fos. Jednak, do naszych czasów zachował się drewniany, barokowy kościół NMP, zbudowany w 1627 roku, przebudowany gruntownie w 1727 roku. Świątynia stanowi najcenniejszy zabytek miasta. Jego dwuwieżowa fasada nawiązuje do barokowych kościołów murowanych. Bogate, również barokowe wyposażenie wnętrz, pochodzi z nie istniejącego kościoła Trynitarzy. Zabytkiem są też dwa budynki z okresu zaborów wzorowane na architekturze rosyjskiej. Jeden to cerkiew prawosławna św. Mikołaja z 1890 roku., drugi to herbaciarnia, tzw. Czajnia z 1895 roku.

Zwierzyniec

ZWIERZYNIEC – nazywany Perłą Roztocza, którego początki sięgają końca XVI wieku, gdy kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski utworzył tu zwierzyniec otoczony 30. hektarowym parkanem i wzniósł dwór myśliwski. Po zwierzyńcu pozostała nazwa miasteczka i bujne, zielone lasy porastające okoliczne wzgórza. Przetrwały też i inne zabytki ufundowane przez następców hetmana: barokowy kościół „Na wodzie” wzniesiony w latach 1741-1747 z barokową polichromią Łukasza Smuglewicza, klasycystyczne obiekty Zarządu Ordynacji Zamoyskiej, stary browar, dom plenipotenta oraz jedyny na świecie, obelisk upamiętniający walkę mieszkańców Roztocza z szarańczą. W pobliżu znajduje się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego i staw Echo, a przy drodze do Biłgoraja pomnik na mogile powstańców 1863 roku.

Autorka tekstu: Irena Kowalczyk

Kelet-Lengyelország legszebb része – a Lublini-Fennsík, Podlasie és Roztocze – tłumaczenie tekstu w języku węgierskim

Tłumaczenie na język węgierski: Dorota Franciskovics

Tekst powstał w ramach projektu „Lubelskie na Węgrzech – kulturowe inspiracje do podróżowania”, dofinansowanego z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej w "Polityce Cookies".

Od 25 maja 2018 r. w Polsce stosowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1). Wobec powyższego Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna przedstawia następującą informację wymaganą Rozporządzeniem i dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
I. Administrator danych osobowych Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna (dalej zwana LROT) jest administratorem Twoich danych osobowych. W sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych proszę kontaktować się z nami pisemnie na adres ul. Krakowskie Przedmieście, 6 20-002 Lublin, drogą elektroniczną na adres e – mail: do@lrot.pl, lub telefonicznie pod numerem 81 532 14 48.
II. Organ nadzorczy w zakresie danych osobowych.
Organem nadzorczym w zakresie danych osobowych w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2 , 00-193 Warszawa. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli uważasz że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.
III. Cele i podstawy przetwarzania danych osobowych.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: • w celu realizacji statutowych praw i obowiązków związanych z członkostwem w LROT podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b i c RODO) – jeśli jesteś naszym członkiem;
• w celu realizacji umowy zawartej przez LROT z kontrahentami (dostawcami produktów i usług) (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
• w celu przesyłania informacji o wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez LROT, jej członków oraz podmioty współpracujące z LROT (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. a i f RODO);
• w celu przesyłania przez LROT zapytań ofertowych (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
• w celach archiwalnych (dowodowych) dla zabezpieczenia informacji na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
• w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
IV. Kategorie Twoich danych, które przetwarzamy.
Będziemy przetwarzać następujące kategorie Twoich danych osobowych:
a) Podstawowe dane identyfikacyjne: imię, nazwisko, nazwa firmy (organizacji), NIP, adres siedziby, adres e – mail, numer telefonu.
V. Odbiorcy danych.
Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów: podwykonawcom, czyli podmiotom, z których korzystamy przy ich przetwarzaniu, takim jak: dostawcy usług IT, biuro rachunkowe.
VI. Przekazywanie danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych.

Nie przekazujemy Twoich danych poza obszar UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. VII. Okres przechowywania danych.
Zgodnie z art. 13.2.a i 14.2.a RODO informujemy, iż: 1. Twoje dane pozyskane w celu zawarcia i realizacji umowy sprzedaży naszych produktów lub usług przechowujemy i przetwarzamy przez okres trwania umowy aż do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z tytułu zawartych umów; 2. Twoje podstawowe dane kontaktowe przechowujemy dla potrzeb marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług do czasu, aż zgłosisz sprzeciw względem ich przetwarzania w tym celu, cofniesz zgodę, jeśli przetwarzaliśmy je na podstawie tzw. zgody marketingowej, lub sami ustalimy, że się zdezaktualizowały. VIII. Twoje prawa:
Zgodnie z postanowieniami RODO, przysługuje Ci: a) prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
b) prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
c) prawo do usunięcia danych.
Jeżeli Twoim zdaniem nie ma podstaw do tego, abyśmy przetwarzali Twoje dane osobowe, możesz zażądać, abyśmy je usunęli. d) ograniczenia przetwarzania danych
Możesz zażądać, abyśmy ograniczyli przetwarzanie Twoich danych osobowych wyłącznie do ich przechowywania lub wykonywania uzgodnionych z Tobą działań, jeżeli Twoim zdaniem mamy nieprawidłowe dane na Twój temat lub przetwarzamy je bezpodstawnie; lub nie chcesz, żebyśmy je usunęli, bo są potrzebne do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń; lub na czas wniesionego przez Ciebie sprzeciwu względem przetwarzania danych. e) prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych: Sprzeciw „marketingowy”. Masz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego. Jeżeli skorzystasz z tego prawa - zaprzestaniemy przetwarzania danych w tym celu.
f) prawo do przenoszenia danych
g) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego
h) prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych, które przetwarzamy na podstawie Twojej zgody. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
W celu wykonania swoich praw skieruj żądanie drogą listowną pod adres Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, ul. Krakowskie Przedmieście 6, 20-002 Lublin, drogą elektroniczną na adres email: do@lrot.pl lub zadzwoń pod numer: 81-532 14 48. Pamiętaj, przed realizacją Twoich uprawnień będziemy się musieli upewnić, że Ty to Ty, czyli odpowiednio Cię zidentyfikować.